Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7708
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости
.: Дневни случувања во Македонија :.

После 15 години од наводно привремената спогодба за името за која Глигоров и Црвенковски рекоа дека ќе трае само три месеци, на авторот на референцата ФИРОМ - Бранко Црвенковски му се пружа единствена можност деновиве во Њујорк да го реши проблемот. Да се договори со Грците за заеднички прифатливо име за двете страни.

fe

- Не се плашиме од никого и со таков менталитет ќе патуваме и во Милано, изјави најголемата ѕвезда на лацијалите

fe

Денес во вечерните часови педесет македонски писатели ќе го посетат Кокино и ќе одржат литературна средба на Светата Планина.

fe

Македонија воспостави дипломатски односи со Чиле под уставно име, информираше Министерството за надворешни работи. Тоа, како што велат од МНР, е резултат на повеќемесечни разговори меѓу високи дипломати на двете земји.

fe

Довербата на граѓаните во премиерот Никола Груевски е двојно поголема од довербата во претседателот Бранко Црвенковски, покажува последната анкета на Агенцијата Рејтинг.

fe

Најголем поддржувач на Македонија за влез во НАТО се Соединетите Американски Држави, сметаат испитаниците. Дури 61,4 се изјасниле дека САД имаат најпријателски однос кон земјава

fe

До основното јавно обвинителство се поднесени кривични пријави против 13 лица управители и сопственици на фирми од Скопје и една од Крива Паланка кои го оштетиле буџетот за околу 11, 1 милиони денари

fe

Евроинтеграцијата на Македонија никој не ја доведува во прашање, ниту интегритетот на европските институции.

fe

Двајцата членови на ЕХФ се воодушевени од скопската сала, од нејзината функционалност, а охридската, иако мала, сепак е добра со ситни забелешки од претставниците на ТВ медиумите

fe

Оспорувањето на македонскиот јазик нема научна, туку политичка основа

fe
First
Prev
Страна 12 од 13
Next
Last

четврток, 04 јуни 2020
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: