Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Нема промена на името за влез во НАТО
Сподели на Facebook

Најголем поддржувач на Македонија за влез во НАТО се Соединетите Американски Држави, сметаат испитаниците. Дури 61,4 се изјасниле дека САД имаат најпријателски однос кон земјава

Македонците не прифаќаат промена на уставното име на земјава на сметка на влез во НАТО Алијансата. Последната анкета на Институтот за демократија, спроведена од 7 до 10 септември годинава, покажува дека околу 70 отсто, или 779 од 1113 од анкетираните биле против промена на името заради НАТО. 22,5 отсто се изјасниле за промена на името, а околу 7,6 отсто немаат свое мислење. Ако пак следната недела биде распишан референдум за влез на Македонија во НАТО, 945 испитаници или 85,2 отсто од анкетираните би гласале за влез. Против се само 6,1 отсто, а 2,2 отсто нема да излезат на гласање. Сепак, граѓаните не знаат какви бенифиции може да донесе НАТО за земјава. Најголем дел од нив очекуваат стабилност, потоа развој на економијата и подобрување на квалитетот на животот во целина. Некои од нив дури сметаат дека НАТО ќе помогне во остварување на човековите права и слободи, ќе го олесни визниот режим, намалување на невработеноста, на корупцијата, ќе го подобри земјоделието и образованието.

_________________________________________________________________________

Најголем дел од испитаниците го немаат променето својот став за НАТО по Самиот во Букурешт, каде Грција стави вето на влезот на Македонија во Алијансата. Околу 500 од 1113 испитаници од кои 801 Македонци, 260 Албанци, а останатите припадници на другите заедници имаат исти став за НАТО. Подобрен став кон НАТО имаат 21,3 отсто од испитаниците, а полош 12,8 отсто.
Најголем поддржувач на Македонија за влез во НАТО се Соединетите Американски Држави, сметаат испитаниците. Дури 61,4 се изјасниле дека САД имаат најпријателски однос кон земјава. Потоа следува Словенија, Турција и Германија. На листата се и Италија, Белгија, Франција, Бугарија, Холандија, па дури и Грција.

Билјана ЗАФИРОВА

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3813 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: