Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7505
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Педесет македонски писатели на Кокино
Сподели на Facebook

Денес во вечерните часови педесет македонски писатели ќе го посетат Кокино и ќе одржат литературна средба на Светата Планина.

Со ова, Друштвото на писателите на Македонија ја поддржува иницијативата на Министерството за култура мегалитската опсерваторија Кокино да се стави на листата на УНЕСКО. Како што е познато, во 2005 година НАСА го стави Кокино на четврто место на листата најстари и најважни астрономски опсерватории во светот.
Со денешната средба Македонската писателска асоцијација ја продолжува традицијата започната минатата година преку литературна средба на овој значаен локалитет, стар 4000 години, поетската инспирација да се спојува со фасцинациите на Кокино.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3472 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 ноември 2017
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: