Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Грција со протесна нота до чилеанските власти
Сподели на Facebook

Македонија воспостави дипломатски односи со Чиле под уставно име, информираше Министерството за надворешни работи. Тоа, како што велат од МНР, е резултат на повеќемесечни разговори меѓу високи дипломати на двете земји.

Шефовите на дипломатиите на земјава, Антонио Милошоски и на Чиле, Алехандро Фоксли "размениле дописи во кои меѓусебно си го честитаат воспоставувањето дипломатски односи и искажуваат желба за интензивен развој на соработката на билатерален и на мултилатерален план". Со одлуката на Чиле, бројот на држави што ја признаваат земјава под уставното име е 124.

Грција пак веднаш испратила протесна нота до Чиле поради признавањето на уставното има на Македонија, јавија грчките медиуми кои укажуваат "неколку дена пред заседанието на Обединетите нации во Њујорк, Чиле го призна Скопје под уставното име "Република Македонија", што предизвика остри реакции во Атина".

Официјална Атина со цел да ги информира државите од Латинска Америка за текот на преговорите за името меѓу земјава и Грција, го испратила на турнеја амбасадорот Кристидис. Според соопштението објавено на веб страницата на грчкото министерство за надворешни работи, амбасадорот ги информирал властите на тамошните држави "за тактиката на одолговлекување што ја спроведува владата во Скопје". Во информацијата на грчкото МНР се наведува дека земјите што ги посетил грчкиот амбасадор имаат воспоставено дипломатски односи со нашава земја и го користат како што се вели "таканареченото уставно име".

(С.Д.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3761 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 77

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: