Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7550
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Груевски далеку пред Црвенковски
Сподели на Facebook

Довербата на граѓаните во премиерот Никола Груевски е двојно поголема од довербата во претседателот Бранко Црвенковски, покажува последната анкета на Агенцијата Рејтинг.

720 од 1080 испитаници му веруваат на Груевски. Дури 43 отсто од анкетираните во периодот од 12 до 14 септември се изјасниле дека Македонија се движи во правилна насока. 46 отсто пак сметаат дека Владата не е виновна во застојот во решавањето на спорот со името со Грција. Најголем дел од оние кои имаат спротивен одговор на овие две прашања се припадници на албанската етничка заедница во земјава.

Граѓаните не очекуваат брзо решение за името. Дури 23 отсто од прашаните велат дека никогаш нема да биде решен овој спор. Над 700 од нив се против името Република Северна Македонија. За споредба, во март 2008 година само 44 отсто од граѓаните сметале дека не е прифатлив ниту еден од предлозите за кои се зборуваше. Сепак, за најголем дел од Албанците името Северна Македонија е сосема прифатливо.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3508 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 18 март 2018
Моментно посетители: 51

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: