Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Поднесени 10 кривични пријави за затајување данок
Сподели на Facebook

До основното јавно обвинителство се поднесени кривични пријави против 13 лица управители и сопственици на фирми од Скопје и една од Крива Паланка кои го оштетиле буџетот за околу 11, 1 милиони денари

Управата за финанска полиција до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе десет кривични пријави против 13 лица управители и сопственици на фирмите: "Бети Инженеринг", "Букефал", "Гипс Декор", "НЃ Инженеринг", "Грамос ИНГ", ГТС "Проинг", "Деко Инженеринг", "Електро Цап", "Интек Системи", , "Ливорно" и "Јунит" сите од Скопје, и фирмата "Трново-М" од Крива Паланка.

Кривичните пријави како што информираат од Управата за финансиска полиција се поднесени затоа што пријавените во периодот од декември 2004 година до март 2006 година префрлиле парични средства на фирмата "Ливорно" од Скопје во износ од 31.508.952,00 денари, по основ на издадени фиктивни фактури, цесии и времени ситуации. Овластените лица, пак, на "Ливорно" со цел да стекнат противправна имотна корист за себе и за други префрлените парични средства ги подигале во готово и за истите не платиле персонален данок во износ од 3.293.861,00 денари. Не е платен ни ДДВ, во износ од 3.514.228,50 денари и данок на добивка во износ од 4.282.135,50 денари. Овие 13 лица вкупно го оштетиле буџетот за 11.090.225,00 денари.

(В.М.Б.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5617 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 69

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: