Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
ЧЕШКИ ПРОФЕСОР ИЗЈАВУВА
Сподели на Facebook

Оспорувањето на македонскиот јазик нема научна, туку политичка основа

Вака коментира професор Иван Доровски, еминентен проучувач на македонскиот јазик, литература и култура, и добитник на годинашното почесно Рациново признание

Македонскиот јазик е рамноправен член во семејството на словенските јазици, литератури и култури. Секое негово оспорување нема научна основа, туку вонјазична и вонлитературна, политичка основа, тврди чешкиот професор Иван Доровски, еминентен проучувач на македонскиот јазик, литература и култура и добитник на почесното Рациново признание.

Тој ги потсети негаторите на македонскиот јазик дека на дијалекти на македонскиот јазик говореле и старите Словени уште во 6 и 7 век, кога дошле на Балканот, се до Пелопонез. - Од солунскиот дијалект во 9 век браќата Кирил и Методиј и нивните ученици го создадоа првиот словенски јазик и писменост, истакна проф. Доровски во Велес.

Македонскиот јазик е интересен и за студентите во Чешка. Во новата академска година на Катедрата за македонски јазик на универзитетот во Брно од завчера студии по македонски јазик почнаа да следат 17 нови студенти.
- Интересот на нашите студенти за изучување на македонскиот јазик е одличен, изјави Доровски, кој е основач на таа катедра и е заслужен за ширење и афирмација на македонскиот јазик во Чешка и во словенските земји.

Првиот курс по македонски јазик во Прага е одржан во учебната 1947/48 година од професорот Антони Фринтак. Професор Доровски води лекторски вежби. Во 1960 година ја основал Катедрата за македонски јазик и литература со македонистички групи, која во 1993 година прерасна во додипломска група.

По повод годината на Коста Рацин, Доровски неодамна го издал и првиот чешки превод на стихозбирката "Бели Мугри". Професорот Доровски е надворешен член на МАНУ и добитник на Орденот за заслуги за Македонија во 2007 г., по повод 40-годишниот јубилеј на Семинарот за македонски јазик, литература и култура.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4049 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: