Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8531
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Под македонското сонце во Прага
Сподели на Facebook
Манифестацијата "Денови на македонската култура" од денеска до 24 мај ќе се одржи во Прага, Чешка.

Манифестацијата "Денови на македонската култура" од денеска до 24 мај ќе се одржи во Прага, Чешка.

Со мотото "Под македонското сонце" ќе се претставиме преку спој на традиционалното творештво на Македонија и нашата урбана култура и традиција, како што велат од Министерство за култура, со цел да се претставиме најавтентично, а сепак особено близу до барањата и менталитетот на жителите на старата бохемиска престолнина".

Чесите ќе можат да ја чујат изведбата на камерниот оркестар на Македонската филхармонија под диригентската палка на Борјан Цанев, народната музика на Ансамблот "Стефче Стојковски", творештвото на урбаната легенда Кирил Џајковски, додека бендот "Фолтин" ќе ги придружува уметникот Мирослав Масин, со ликовен перформанс.

Македонската кинематографија ќе биде претставена преку филмовите "Пред дождот" на Милчо Манчевски, "Големата вода" на Иво Трајков, "Црно семе" од Кирил Ценевски...
Ќе биде изведена и претставата "Лебедова песна" од Антон Чехов, во режија на Бранко Ставрев, а македонско-чешките односи ќе бидат презентирани преку промоцијата на трите тома од Државниот архив на Македонија, насловени "Чехословачки документи за Македонија".
Свеченото затворање на манифестацијата е предвидено со балетот "Рајмонда" од Александар Глазунов, во изведба на Македонскиот балет.

Сите настани ќе се одржуваат на еминентни локации низ Прага како: Народни дум, Винохградске Диварло, театар Хиберниа и сл.

За време на манифестацијата, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и чешкиот министер за култура Вацлав Риеделбаух ќе потпишат Протокол за соработка во областа на културата меѓу двете министерства.

(Де.Т.)

18.05.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8054 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 29 септември 2023
Моментно посетители: 102

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: