Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7550
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Судбината на Егејска Македонија :.

- Главнината на ДАГ од Грамос се повлекува во Албанија и Југославија ( Р. Македонија). -IX и X месец 1949 г, VI и VII дивизија на ДАГ се повлекува во Бугарија

fe

ПРИСИЛНОТО ПРЕИМЕНУВАЊЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА, ТОПОНИМИТЕ И МИКРОТИПОНИМИТЕ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА

fe

Треба да се спомене и фактот декамеѓу двете светски војни од егејска Македонија поради големата тортура врз македонскиот народ се појави иселување и во прекуокеанските земји.

fe

И покрај големите емигрирања на Македонците во Егејска Македонија Македонскиот народ се уште беше доминантно во Егејска Македонија.

fe

Овој процес на иселување од Егејска Македонија, како и започнатиот процес на конолизирање со емиграцијата од Кавказ и други области, се прекина поради настанатата ситуација,...

fe

По Првата балканаска војна која бешеобјавена на 4(17), односно 5(18) октомври 1912 година, сојузничките војски: српската, бугарската, грчкатѕа и црногорската, им нанасеоа тешки агуби на турската војска ,

fe

Како последница од Балканските војни (1912-1913) и Букурешкиот мировен договор од 28 јули (10 август) 1013 година, санкциониран од Нејскиот мировен договор од 14/27 ноември 1919 година...

fe
 
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

недела, 18 март 2018
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: