Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Егејска Македонија
МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА
Сподели на Facebook

По десетиците илјади жртви и осакатени и толкуте илјади бегалци, тешките материјални штети и др.,македонскиот народ од Егејска Македонија е пред целосно ликвидирање по Граѓанската војна.

- Македонците од хистеричната Грчка пропаганда се представувани како “судети“, вековни непријатели на Грците и сл.

- Егејска Македонија требаше да се де-Македонизира а истовремено да се Грцизира, стратегиски се тргна во општ терор со политички, административни, правни, верски, културно-просветни и др.мерки.

- Активирана е целата Грчка административна клика ,сиот полициско-воен, просветено-културен и верски потенцијал, медиумите, парамилитинатните формации и др.

- 30.VIII.1949 г. , заврши Граѓанската војна во Грција според Декларацијата од 15.X.1949 г. на Привремената влада на Грција, НО Грчките влади подоцна имаа потреба од друг датума па така ...
- 31.XII.1949 г., е датумот на “вистинскиот крај“ на Граѓанската војна според Законот 1503/ 50, Одлуката на Државниот Совет на Грција бр. 30 од 29.VII.1960 г. и Одлуката на Уставниот суд бр. 78/61 и бр. 516 од 30.XII.1961 г.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5800 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: