Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Егејска Македонија
ГРЦИЈА ПО ПАДОТ НА ХУНТАТА
Сподели на Facebook

Владата на Караманлис ги ослободува политичките затвореници, го расформира концентрациониот логор Ѓурос, го враќа Уставот од 1952 год., ја легализира КПГ, врши смени во армијата и ги апси лидерите на Хунтата.

- 16.VIII.1974 год. се враќа Андреас Папандреу од егзил а на 22.VIII.1974 год. и лидерот на КПГ Харилаос Флоракис. Регистрирана е и ЕДА на чело со Илијас Илиу.

- 03.IX.1974 год. – формирана е “ПАСОК” ( Сегрчко Социјалистичко движење ) на чело со А. Папандреу. Кон ПАСОК на 06.X.1974 год. се приклучува и партијата “Национален отпор”.

- 28.IX.1974 год. – Караманлис ја формира – “Нова демократија”.

- 08.X.1974 год. - Формирана е коалицијата – Обединета левица составена од двете КПГ ( КПГ(вн) и КПГ(н) ) како и ЕДА.Се обединува и крајната десница во коалиција на чело со П.Гардуфилјас.

- 09.X.1974 год. – Формирана службена влада со Караманлис, која за 17.XI.1974 год. закажа избори. ПАСОК и КПГ критикуваат за нефер однос и услови со остатоци од Хунтата во администрацијата.

- ПАСОК во кампањата бара целосно напуштање на НАТО од Грција и особено Американските воени бази, се залага за социјална сигурност.

Резултатите од изборите од 1974 год. , беа : ( конеч.)
-“Нова демократија “ = 54,37 % или 220 ( 216 ) пратеници
· Унија на центарот = 20,42 % или 60 ( 61 ) пратеници.
· ПАСОК = 13,58 % или 12 ( 15 ) пратеници.
· Обединета левица = 9,47 % или 8 ( 8 ) пратеници.
(Во заградата е конечниот број пратеници според Изборниот суд)

- На изборите излегоа 4.963.568 граѓани а апстинираа 20,46 %.

- Караманлис формира еднопартиска влада со која е 7 години ( 1974 – 1981 год.) а презема повеќе мерки на надворешен и меѓународен план.

- 08.XII.1974 год. – Оддржан плебисцит , сите опозициони партии се против монархијата, Нова демократија е неутрална.

- На плебисцитот и мнозинството од народот е против враќањето на монархијата ( против монархијата – 3.245 111 или 69,18 % ).

- 18.XII.1974 год. – Парламентот го избира М.Стасинопулос од Нова демократија за привремен Претседател на Републиката.

- 28.V.1975 год. – Караманлис договора влегување на Грција во Европската Унија. Изгласан и новиот Устав на Грција нешто подоцна.

- 1977 год. – Парламентарни избори на кои ПАСОК ги зајакна позициите но недоволно во однос на Нова демократија, КПГ остана со – 10 %

- ПАСОК го зголеми рејтингот оти Нова демократија и натаму практикува форми на управа од Хунтата а ја користи и Кипарската трагедија; ги води и демократските сили против десницата а за зачленувањето во ЕУ ( тогаш ЕЕЗ) ветува реферндум. Тврдеше дека ќе се отстранат нуклеарните и воени бази на САД и НАТО од Грција и сл.

- 20.X.1980 год. – Караманлис ја враќа Грција и во воениот дел на НАТО

- 18.X.1981 год. – Парламентарни избори , трети по ред по падот на Хунтата, на кои ПАСОК е победникот.

- Резултатите од изборите од 1974 год. , беа :
· ПАСОК = 48,6 % или 172 пратеници.
· Нова демократија = 35,86 % или 115 пратеници.
· КПГ = 10,93 % или 13 пратеници.

- ПАСОК ја демократизира Грција но нееднакво за сите граѓани.

- Македонскиот народ во Грција и натаму е во немилост и политиката кон него не се разликува од онаа на другите партии.

- 08.IX.1983 год. – Владата на ПАСОК и покрај ветувањата потпиша договор со кој се продолжува користењето на воените бази од НАТО за уште 5 години. Ако нема писмено известување од Грција пред истекот на договорот, ќе се користат и следните 5 години. Со овој договор , Грција го продолжи членството во НАТО и ЕЕЗ.

- Владата на ПАСОК донесе и Закон за национално помирување на грчкиот народ. Со овој Закон се донесе Закон за општа амнестија, со кој се амнестирани сите кривични дела од Граѓанската војна. Легализирана е левицата, донесен е Закон за грчко државјанство, за денационализација на имотите и се признава Движењето на отпорот.

- Но сите овие мерки се националистички - важат само за “ГРЦИ ПО РОД”, додека за македонскиот народ од Грција – НЕ.

- Во однос македонскиот народ Грција е доследна, покрај Законот од 1982 год. според кој имотите можат да им се вратат само на – “ГРЦИ ПО РОД “ во 1985 год. носи нов “ попрецизен ” Закон со кој имотите можат да им се вратат само на – “ГРЦИ ПО ГЕН “( ?!).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5873 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: