Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Егејска Македонија
Драгош – македонски пекол
Сподели на Facebook

22. XII.1907 год. – во с. Драгош влегла Врховистичка чета на бугарската пропаганда и за да ги заплаши селаните повеќето Петријаршисти ( под Грчката црква) а само некои куќи биле Егзархисти (под Бугарската црква) убиле 2 видни патријаршисти наредниот ден.

26.XII.1907 год. – во с. Драгош на вториот ден од Божиќ ( Грците слават по католички календар), влегла една Грчка чета ги опколила Егзархиските куќи и ги запалила, чувајќи ги вратите и прозорците, така што никој не смеел да излезе. Штом некој ќе се појавел, бил дочекуван со куршум.

Убиени се сите луѓе од тие куќи , и тоа : 10 деца, 8 жени и 7 мажи. Три жени кои се обиделе да избегаат биле фатени, заклани и пак фрлени во пожарот ( “Австриски документи” т. I, Крсте Битоски ,стр. 226 )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5950 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 12 јули 2020
Моментно посетители: 65

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: