Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Егејска Македонија
с. Крмско II македонска Герника
Сподели на Facebook

02-27. IV.1944 год. на планината Каракамен голема офанзива од фашистичките окупатори обемно помогнати од Грчките банди на Пулос и ПАО со цел да ги ликвидираат антифашистичките единици кои најголема поткрепа имаа токму во краевите со македонски народ.

- Немајќи успех во борбите фашистичките грчки банди бесот го истураат врз невиното македонско население од селата на Каракамен. Горат повеќе села целосно и масовно се стрелаат Македонци.

- Селото Крмско по вторпат го горат и ги стрелаат сите преостанати 150 жители главно жени и деца, бидејќи мажите биле стрелани уште во октомври 1941 год.
- Крмско е збришано од лицето на земјата. Сликата е стравична за опис со купишта детски и мајчини тела како во последен грч се држат испронижани од безбројните куршуми и убоди од бајонети ,додека пламените јазици не ги зеле за да го избришат од свеста и од земјата овој дивјачки чин .Потоа го продолжуваат својот пир по другите села

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5818 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: