Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите
.: Поим и цел на пропагандите :.
Не значи дека сите новинари пишуваат вистини или пак невистини, но ЗНАЧИ дека е препорачливо човек да е сомничав ако сака да си ја спаси меморијата и од ПОЛУВИСТИНИ.
fe

Агитацијата (l. ”agitare”, поттикнување, покренување) е облик на организирано политичко влијание на масите и придобивање кон одредени идеи според кои би се покренале на акција. Агитацијата е неразделна од пропагандата и нејзин посебен израз.

fe

Jаничарот е извлечен од пазувите на одреден народ во фаза на недозреаност, потоа обучен и воспитан во духот на друг народ.

fe

Бугарите денес имаат проблем со - САМОСВЕСТА, неа ја немаат- ТАКА ИМ КАЖАЛЕ, ТАКА ПРАВЕЛЕ.Таму се е - ФАЛСИФИКУВАНО и ДИРИГИРАНО.

fe

Исчекувањето представува страв од ЗАМИСЛЕНА ОПАСНОСТ. Доминираат – ФАНТАЗИИТЕ и ПРЕДСТАВУВАЊАТА

fe

Паниката е ефекасно пропагандно средство кое го користат службите речиси постојано и со различен интензитет

fe

Во овој тип пропаганди, важи едноставното правило – “Целта ги оправдува средствата”, нејзината крајна цел е манипулација со лугето и нивните вредности.

fe

Во свеста на човекот не  се задржува точно и јасно, се она што  во секој момент  го опкружува и што се случува, но се задржува она кон што е – УСМЕРЕНО НЕГОВОТО ВНИМАНИЕ.

fe

Информацијата(иите) се основна “храна “ за пропагандата. Соодносот помегу Пропагандата и Информацијата е суштински “Informatio” (Informare) е Латински збор што означува – објаснување, известување но и поучување, упатување и сл.

fe
Пропагандата се појавува заради верата која во она време игра важна улога кај владетелите, (и христијани и муслимани) многу војни, се верски.
fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: