Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Поим и цел на пропагандите
Исчекување
Сподели на Facebook

Исчекувањето представува страв од ЗАМИСЛЕНА ОПАСНОСТ. Доминираат – ФАНТАЗИИТЕ и ПРЕДСТАВУВАЊАТА

При подолги ИСЧЕКУВАЊА ситуацијата станува НЕИЗДРЖЛИВА и НЕВОЗМОЖНА. Затоа пропагандистот применува тактика со долги исчекувања за неговите најавени,дозирани и незададени удари. Ова особено при закани за оружени упади, удари и дејствија. Затоа и стравот пред воен конфликт, борба е најтежок. И најсилни се тие пораки (закани) – “Пред да почне”, “Додека не почнало да се пука”, “Додека се не отишло во неврат” или поконкретното од војната во 2001 г. “Овој ќе ви биде крвав Велигден”, “Напролет пак ќе има војна (пак ќе се пука)”

Пораките од пропагандистите се насочени кон мозокот на индивидуата тие се силни и неизвесни, а се пуштаат на мн. начини. Сознанијат при ова се ИСКРИВЕНИ, индивидуата во таква состојба ЗАКЛУЧУВА дека е БЕСПОМОШНА и дека е БЕСПОТРЕБНО и БЕСПОЛЕЗНО било какво спротивставување.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4259 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 70

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: