Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Поим и цел на пропагандите
САМОСВЕСТ
Сподели на Facebook

Бугарите денес имаат проблем со - САМОСВЕСТА, неа ја немаат- ТАКА ИМ КАЖАЛЕ, ТАКА ПРАВЕЛЕ.Таму се е - ФАЛСИФИКУВАНО и ДИРИГИРАНО.


Како во емисиите на Џери Спрингер
А таму каде што е - МОНТИРАНО и ДИРИГИРАНО - нема место за САМОСТОЈНОСТ и СПОНТАНОСТ. Уште помалку има - САМОСВЕСТ.

- како во емисии на Џери Спрингер - смеење, лутење, тепање па раздвојување и аплаузи - СЕ Е МОНТИРАНО.

Таму каде - АЗИС се јавува -као ВРВ НА НАЦИОНАЛНИОТ ФОЛКЛОР,таму каде Азис е врвот на -КУЛТУРАТА, таму нема што добро да се очекува.Таму нема - САМОСВЕСТ.

- но и она нешто фолклор кога се - КРАДЕ ОД МАКЕДОНСКИОТ НАРОД и се преслекува во Блгарическо руво, публика наместена ,со случајно некое знаменце Блгарско токму кога се пее македонска изворна песна - ТАМУ НЕМА самосвест. Таму има - НАМЕТНАТА СВЕСТ.

САМОСВЕСТ има кога доаѓа - ОД ДУШАТА НА НАРОДОТ. Кога ќе дојде - СПОНТАНО, без - поттурнувања, но и кога утре кога ќе се сменат условите ќе ги издржи најстрашните удари и ќе си опстане на своето.

- Самосвеста ги победи сите механизми на манпулацијата и лагата.А манипулацијата е во - смената на категориите. На пример етничка категорија - македонски народ, менува со социјалнно-политичка - «Словени» или кога врз основа на тематско име се - заменува етничкото за што и се збореше опширно.

Каде се Бугарите денес - изгледа никаде. Ако ние нашиот најтежок пат го изодивме тие се во национален -РАСПАД, заради историските фалсификати.

- за нивна СРЕЌА но и НЕСРЕЌА ја има - Русија.Среќа што ги создаде, несреќа што ги врати во - комунизмот, катастрофално назад.
Тие беа се што е -НАЈОМРАЗЕНО на запад. Беа и - ФАШИСТИ и КОМУНИСТИ. Конечно:

- Во дипломатско-историските односи (Архиви и документи) засекогаш ќе си стои дека Бугарија и

Бугарите беа со фашистите на кои им се судеше во Нирнгберг, но ним не им се судеше
објави војна на САД и на Велика Британија на 13.12.1941 год.(ниту Јапонија и немаше објавено но Болгарија - да). Силите кои одсекогаш и денес и во долга иднина ќе ја кројат светската политика.

- Бугарите присилно одвоивте од своите домови – 11 343 Евреи од Македонија и Тракија и ги испратија во Логорите на смртта.

- Конечно во однос на македонското прашање колку се провидни пред светската јавност , се гледа по тоа што - «Бугари» бараат само во Македонија и Албанија и, НО - НЕ СМЕAТ НИ ДА ПОМИСЛAТ да бараaт во – ГРЦИЈА. Зошто ли само?


На наредбата за депортација на Евреите од Македонија и Тракија за логорите на смртта од страна на бугарската команда во 1943 година

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5176 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 65

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: