Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Поим и цел на пропагандите
Демагогии
Сподели на Facebook

Во овој тип пропаганди, важи едноставното правило – “Целта ги оправдува средствата”, нејзината крајна цел е манипулација со лугето и нивните вредности.

Тука нема принципи и морални норми. Демагогот лесно се договара и со секого, тој се прави само за интересот кој е пред него. Во име на тој интерес ќе пропагира,  “жестокo“ ќе  говори, критикува, полемизира, ќе “сочувствува“, ќе “разбира“ и се сл., за да штом го постигне посакуваното, се однесува како никогаш да не рекол тоа што рекол. Токму затоа во овој тип пропаганди, најчести се токму – полтичарите.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5031 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: