Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Поим и цел на пропагандите
ПАНИКАТА како пропагандно средство
Сподели на Facebook

Паниката е ефекасно пропагандно средство кое го користат службите речиси постојано и со различен интензитет

Таа представува НЕЈАСНО ЗЛО кое доведува до НЕЈАСНИ ПОРЕМЕТУВАЊА НА МОРАЛОТ и до целосно парализирање и на ХРАБРИ И ЈАСНИ ФИГУРИ на ВОИНИ (БОРЦИ).

- Причинско последична врска помеѓу паниката и ИНСТИНКТОТ ЗА САМООДРЖУВАЊЕ е ПАНИЧНОТО БЕГАЊЕ. Бегањето пак е биолошка реакција во опасности – со бегањето се оддалечува од ОПАСНОСТА, се спасува животот исто како и првобитниот човек кога со бегањето се спасувал од дивите ѕверови. Во ова смисла тоа е и исконски кодиран инстинкт .

Но цивилизираниот човек за разлика од првобитниот, бегањето го води во СИГУРНА ПРОПАСТ, него сега не го гонат диви ѕверови но ЛУЃЕ-ЅВЕРОВИ т.е непријателот.

Затоа паниката е посебно погубна и особено при војна или сл. дејства. Паниката представува САМОУБИСТВЕНО ОДНЕСУВАЊЕ. Денес лесно ги распознаваме ваквите наши Апокалиптичари кога на Македонија и предвидуваат дека за толку и толку години ќе се распадне, ќе се поделе, ќе исчезне и сл. црни сценарија со кои се сака да се предизвикаат сите погорни фази се до последната – паниката.

И тука волшебниот круг се затвара за човекот. И цивилизираниот човек денес како и примитивниот (како предок), живее (л) во ХРОНИЧЕН СТРАВ и НЕИЗВЕСНОСТ. Со ова се шири јазот меѓу тоа што треба и тоа што е кога е во прашање ослободувањето на човекот од паничното однесување и патолошкиот страв од било кој вид.

 Манифестирање на паника

Паничарите НЕ СЕ СВЕСНИ ЗА ЦЕЛТА и најчесто не знаат каде се или каде ќе одат, зашто НЕ ГИ ДРЖИ МЕСТО. Зафатени од паниката САМО ТРЧААТ КАКО БЕЗ ГЛАВА”.

Паничарот и ВИКА (во маса ВИКААТ) како да сака со надвикувањето ДА ГО ИСТЕРА (угуши) морето од СТРАВ. Иако мотивот е СПАС, тие одат во ПРОПАСТ.

Паничарот често СЕ ВРТИ НАЗАД, ЛЕВО, ДЕСНО и иако не гледа опасност тој уште ПОБРЗО БЕГА. Уморен, исцрпен може да почне да ги губи помнењето и свеста.

ИЗНЕНАДУВАЊЕТО како ефект со фатални последици по моралот е омилено средство на пропагандите во што поголемиот успех . Затоа се изненадните вести за оваа или онаа личност од нападнатата страна или сл. важна одбрамбена алка на нападнатиот народ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4392 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: