Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Поим и цел на пропагандите
СООДНОС на Пропагандата и Информацијата
Сподели на Facebook

Информацијата(иите) се основна “храна “ за пропагандата. Соодносот помегу Пропагандата и Информацијата е суштински “Informatio” (Informare) е Латински збор што означува – објаснување, известување но и поучување, упатување и сл.

Дури и самиот поим е составен од два збора – “In”(во) и “formare” (обликување), што пак заедно означува - вообликување.

Битната  разлика помеѓу информирањето и пропагандата е што информирањето настојува да биде “објективно известување на јавноста“ додека пропагандата  има за цел преку средствата на информирање да стекне “влијание и контрола” над мислењата од поединец или групи, над јавното мислење заради усмерување на нивните акции, во посакуваната цел на пропагандата.
 
Едноставно пропагандата не оди кон тоа да извести, туку –  ДА ВЛИЈАЕ .Таа при тоа може да користи   вистини или  невистини информации а најчесто - комбинација од двете. Вистина со само “коментар” од страна (преку различни форми на јавна презентација- карикактура, виц, прес,говор, плакат, графит и др..), може да даде многу добар пропаганден ефект.

Во доменот на праксата а особено политиката, разлики помегу информирањето и пропагандатa нема. Тие се губат помеѓу информирањето во поширока смисла и пропагандата, едноставно тие во политиката се едно исто и не можат да се раздвојат. Тој кој информира во полтиката далеку е од тоа да даде неутрални податоци и биде непристрасен во објаснувањето на случките, мислењата, потребите и сл. Тој ќе настојува низ изборот и толкувањето на тие податоци да влијае на посакувањата (желбите) од  оној на кому се обраќа.

   

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4295 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 113

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: