Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7630
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар
.: Театарски фестивали :.

Фестивалот „Ристо Шишков” е единствениот театарски фестивал во Македонија кој во преден план го става и вреднува актерското мајсторство.

fe

Концерт на Ана Липша Тофовиќ, со пијано придружба на Ладислав Парлиќ, одржан во катедралната црква Св.Софија во Охрид на 4 август 1961 година, го означува почетокот на фестивалот Охридско лето.

fe

Интернационалниот фестивал Млад отвотен театар (МОТ), за прв пат го организира Младинскиот културен центар во мај 1976 година.

fe

Основач на Меѓународниот фестивал на античка драма „Стоби“ е Општина Велес. Се одржува на античкиот театар во Стоби.

fe

По иницијатива на неколку ентузијасти, вработени во Операта на Македонскиот народен театар, идејата за постоење на фестивал на операта, се реализира со создавањето на фестивалот Мајски оперски вечери (МОВ).

fe

Од 21 - 24 октомври 1999 год. беше одржан Првиот фестивал на македонска монодрама.

fe

Конституиран во 1965 година, фестивалот на македонскиот театар континуирано ги презентира најдобрите театарски/драмски остварувања во текот на годината, по избор на селектори, се презентираат и наградуваат на Македонскот театарски фестивал „Војдан Чернодрински” во Прилеп.

fe

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ од Куманово во 1998г. го иницира и подготвува Фестивалот Денови на комедијата.

fe

петок, 22 март 2019
Моментно посетители: 102

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: