Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7732
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА МОНОДРАМА
Сподели на Facebook

Од 21 - 24 октомври 1999 год. беше одржан Првиот фестивал на македонска монодрама.

Организирајќи и истражувајќи повеќе видови културни манифестации, Центарот за култура - Битола, пред девет години, ја согледа можноста за основање на една институција, што би била од пошироко значење за македонската култура со основањето на еден фестивал на монодрама се отвора простор за нов творечки импулс во областа на театарското творештво, со кој би се стимулирала и креативноста на драмските творци, а градот Битола би добил уште еден фестивал, покрај фестивалот на филмската камера, од културен интерес за Македонија. 

Од 21 - 24 октомври 1999 год. беше одржан Првиот фестивал на македонска монодрама. На првиот фестивал зедоа учество само актери од тетарската сцена во Македонија, а Фестивалот имаше ревијален карактер. 

Следната, 2000 год. Вториот Фестивал веќе отвори можност за учество на артисти од заинтересираните земји од нашето окружување - Југославија и Бугарија. 

На третиот Фестивал на монодрама, што се одржа од 25 - 28 октомври, 2001 год., беше претставена првата збирка на монодрамски дела ,,Македонска голгота“, со што се потврди и концептот на Фестивалот да го стимулира театарскиот говор на македонската сцена и потенцијалите на современата македонска драматургија. Артистите од бугарија, Југославија и Грција ја потврдија повторно перспективата на овој Фестивал како интернационален. 

Четвртиот Фестивал на монодрама 2002 год, доследно истрајува на концептот од претходните години. фестивалот го следи и поттикнува домашното монодрамско творештво и ја проширува комуникацијата со другите фестивали во Европа. На Фестивалот, покрај македонските артисти, настапуваат и значајни и признаени имиња во светот на театарското творештво од Југославија, Бугарија, Хрватска и Словенија. Новост на Фестивалот е востановувањето на единствена награда за најдобра претстава, што му беше доделена на актерот од хрватска, Вили Матула, за бравурозната изведба во претставата ,,Минхаузен”.
Петтиот Фестивал ќе направи обид да го втемели овој фестивал како интернационален и препознатлив меѓу другите фестивали на монодрама, на картата на театарските настани надвор од границите на нашата земја. Наградата за најдобра претстава ја освои актерот од Босна и Херцеговина, Зијах Соколовиќ, за претставата ,,Мечка”. 

Шестиот Фестивал ја потврди својата определба да ги претставува и на наше тло, светските монодрамски остварувања како на пример, учеството на актери од Швајцарија, Литванија, Естонија, како и врвните квалитетни монодрамски остварувања од соседните земји. На Фестивалот беа доделени две награди, на Бируте мар од Литванија и Рада Ѓуричин од Србија и Црна Гора.

Репертоар

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5013 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 18 септември 2020
Моментно посетители: 53

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: