Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
Охридско лето
Сподели на Facebook

Концерт на Ана Липша Тофовиќ, со пијано придружба на Ладислав Парлиќ, одржан во катедралната црква Св.Софија во Охрид на 4 август 1961 година, го означува почетокот на фестивалот Охридско лето.

Развивајќи се во текот на годините, фестивалот прерасна во интернационална театарска, музичка и балетска манифестација на која досега учествуваа уметници од преку педесет земји од Европа и од светот (Австралија, Австрија, Албанија, Алжир, Аргентина, Белгија, Белорусија, Бразил, Бугарија, Бртитанија, Виетнам , Венецуела, Германија, Грузија, Израел, Италија, Индија, Канада, Кипар Куба, Јапонија, Југославија, САД, Турција, Унгарија, Уругвај, Финска, Франција, Швајцарија, Шри Ланка, Шпанија и други). 

Охридско лето е член на Европската унија на фестивалите. Традиционално се одржува помеѓу 12 јули и 20 август. 

Фестивалот нема компетитивен карактер, иако одделни весници, како „Нова Македонија“ и „Вечер“ доделуваат награди за најдобри драмски и музички остварувања („Охридска Изида“, од 1992 година, „Св Климент Охридски“ од 1999 година и „Златна маска“ од 1994 година).

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4646 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 74

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: