Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
Млад отвотен театар
Сподели на Facebook

Интернационалниот фестивал Млад отвотен театар (МОТ), за прв пат го организира Младинскиот културен центар во мај 1976 година.

Отварањето се одбележа со претставата на Театарската дружина Драмско студио Пруфкок во режија на Едвина Дорман. 

МОТ ги презентира и овозможува разменување/циркулирање на млада, свежа, експериментална, авангардна театарска енергија и искуство меѓу учесниците и мегу посетителите на театарските претстави. Секоја година фестивалот се одржува под ново мото и во согласност со него се одбираат учесниците на фестивалот. 

Како учесници на МОТ се презентираат театарски групи, театари, самостојни театарски уметници над 50 земји од Европа и од светот.

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4718 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: