Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински
Сподели на Facebook

Конституиран во 1965 година, фестивалот на македонскиот театар континуирано ги презентира најдобрите театарски/драмски остварувања во текот на годината, по избор на селектори, се презентираат и наградуваат на Македонскот театарски фестивал „Војдан Чернодрински” во Прилеп.

Отварањето на Првиот фестивал се одржува на 4 јуни 1965 година, со претставата Бановиќ Страхиња од Михајловиќ Борислав - Михиз, во режија на Дамевски Благоја. Организатор на фестивалот е Здружението на драмските уметници од Македонија. 

На фестивалот се презентираат театарски претстави по дела на европски и светски автори, додека секоја четврта година се презентираат само претстави по текст на македонски автори. На тој начин се актуелизира македонската драматургија и се афирмираат македонските драмски автори.
На фестивалот секоја година се доделуваат награди за најдобрар/а : претстава во целина, актерско остварување, режија, текст од македонски автор, сценографија, костимографија, рекламен материјал, млад актер, епизодна улога, животно дело.

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4708 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 89

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: