Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
Денови на комедијата - Куманово
Сподели на Facebook

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ од Куманово во 1998г. го иницира и подготвува Фестивалот Денови на комедијата.

Фестивалот е единствен фестивал директно насочен кон етаблирање на комедијата во Р.Македонија, а до денес се оформува и како фестивал со меѓународен карактер. 

Фестивалот има ревијален карактер и се одржува секоја година, во првата половина на месец февруари. Учество на фестивалот земаат професионалните театарски куќи од Р.Македонија, меѓународни театарски институции, како и независни театарски продукции. 

Во работата на Фестивалот како советодавно и стручно тело, работи Советот на Фестивалот. Во неговата работа учествувале (во различни периоди) повеќе еминентни театарски работници од Македонија. 


Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4732 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 66

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: