Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7448
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
Мајски оперски вечери
Сподели на Facebook

По иницијатива на неколку ентузијасти, вработени во Операта на Македонскиот народен театар, идејата за постоење на фестивал на операта, се реализира со создавањето на фестивалот Мајски оперски вечери (МОВ).

За отварање на првите Мајски оперски вечери, оркестарот и оперскиот ансамбл на Македонскиот народен театар (МНТ) ја изведе операта Цар Самоил од Кирил Македонски, на 9 мај 1972 година. Од ова година Мајските оперски вечери традиционално се одржуваат секоја година. Македонската публика на фестивалот има можност да се запознае и да ужива во оперските вредности не само на македонските оперски пејачи, диригенти, режисери, кореографи....., туку и во вредностите на уметнците од Европа и светот. 

Во текот на годините Мајските оперски вечери прерасна во интернационален оперски фестивал. Досега на фестивалот МОВ одржани се преку 280 приредби, со над 1200 учесници од повеќе од 20 земји (Австрија, Британија, Германија, Италија, Русија, Бугарија, Романија, Унгарија, Франција, Египет, Југославија, Хрватска, Словенија, Бугарија, Македонија и други).

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7147 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 23 август 2017
Моментно посетители: 56

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: