Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7635
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театарски фестивали
Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“
Сподели на Facebook

Фестивалот „Ристо Шишков” е единствениот театарски фестивал во Македонија кој во преден план го става и вреднува актерското мајсторство.

Фестивалот за прв пат се одржа на 22 октомври 1992 година во Струмица. Манифестацијата се отвори со изложба на фотографии од личниот и професионален живот на актерот Ристо Шишков, и беседа за него. Фестивалот се одржува во Домот на културата во Струмица. 

Секоја година се доделува наградата „Ристо Шишков” за најдобро актерско остварување.

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4668 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 18 април 2019
Моментно посетители: 22

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: