Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?






Вкупно гласови : 7334
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика
.: Македонски градови и области :.

Оваа градска населба е подигната нешто пред владеењето на македонскиот крал Филип V.

fe

Во подножјето на Зајчев Рид, од левата страна на реката Вардар, во непосредна близина на населба Злокуќани, пронајден е уште еден од многубројните археолошки локалитети во Македонија, античкиот град Скупи, древниот предок на Скопје.

fe
Во близина на градот Битола, во подножјето на Баба планина, се наоѓа античкиот град што датира од средината на IV век пред Христа и со својата убавина и привлечност сведочи за истрајноста и надмоќноста низ времето -  Хераклеа Лѕнцестис.
fe
 
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

сабота, 25 февруари 2017
Моментно посетители: 550

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: