Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика > Македонски градови и области
Виничко Кале
Сподели на Facebook

Над градот Виница, на рид со висина од околу 40 м., опкружен со стрмни страни, се остатоците од некогашна населба од доцнaта антика, денес позната како Виничко Кале.

Според наодите,населбата се простирала и пошироко на падините од ридот и на околните ритчиња. Со височината и местоположбата  локалитетот доминира над Виница, давајќи посебен белег на градот.

Иако мало по површина, Виничкото Кале содржи богатство од предмети и примероци со чија помош може да се реконструира животот во оваа античка населба. Се осознава дека животот на овие простори се одвивал во еден долг континуитет - од младото камено време (неолитот) па се до зрелиот Среден Век. Бројните докази пронајдени во Виничко Кале му припаѓаат на доцноантичкиот период.

Најголем интерес за негово детално истражување и проучување побудиле бројните теракотни релјефи со иконографски претстави, сцени од Стариот и од Новиот Завет и илустрирани Псалми (36, 41, 65, 79...). Натписите на овие теракотни “икони” се испишани со латинско писмо. Стилските особености упатуваат на средината на VI век и се единствени примероци кај нас и непознати на византиска почва. Цели или делови од вакви теракотни релјефи пронајдени се во шутот меѓу ѕидовите на една мала средновековна црква во виничкиот археолошки локалитет. Бидејќи се единствени во својот вид, иконите се со непроценлива археолошка, уметничка и теолошка вредност и будат огромен интерес и љубопитност ширум светот.

Градбите пак се од камен и варов малтер. Откриени се три базилики и една крипта од VI век и еден магацин со вкопани питоси од IV век н.е. Во околината се пронајдени повеќе ранохристијански базилики.

Изобилство на примероци од архитектонска пластика (колони, бази, капители, подни плочи и др.) и подвижен материјал (предмети од бронза, железо и коска, делови од разни керамички садови и предмети) е пронајдено на Виничкото Кале. Во еден женски гроб од XII век е пронајден  разновиден накит од бронза со позлата и еден предмет од коска.

Утврдената населба на Виничко Кале е на патот Стоби - Пауталија и Сердика на кој се одвивале главните економски комуникации во тој дел на Македонија. Поради ова, тој бил на удар на непријателите,па градот има свои подеми и падови. Виничко Кале е неоткриена енигма во археологијата која бара посебно внимание за одгатнување, нуди огромно и разновидно богатство на примероци од кои здивот сопира.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7561 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 13 август 2020
Моментно посетители: 74

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: