Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика > Македонски градови и области
Тумба - Маџари, Скопје
Сподели на Facebook

Најстарите археолошки наоди говорат дека античката населба Тумба, кај Маџари, датира уште од младото камено време - неолит.

Ова е окарактеризирано како време на хармонија и благосостојба, време во кое културата доживеала свој подем и кога во човековата свест доминирал женскиот принцип. Во матријархатот, како што почесто се нарекува неолитот, жената била столб на тогашното општество, па така и главното божество, заштитничка на народот во тоа време била Големата божица, Мајката - земја.
Археолошкиот локалитет Тумба е лоцирана на просторот меѓу скопските населби Маџари II и Ченто, во близина на автопатот Скопје - Куманово - Велес. Со досегашните археолошки ископувања, истражен е простор од околу 1400 м2.

Притоа е утврдено дека станува збор за повеќеслојна населба со културен слој од три метри во кој се одделуваат три хоризонти на живеење од времето на средниот неолит. Откриени се урнатини и темели од седум куќи (живеалишта) и едно светилиште. Тие се со правоаголна или четириаголна основа, изградени од масивна дрвена граѓа и кал. Речиси од секој од овие објекти се пронајдени остатоци од огништа, печки и голем број на предмети, декоративна пластика, керамички садови со најразлични облици и шари со мотиви со одредена симболика (дожд, вода, класје). Покрај ова, од значаен интерес е пронајдената култна пластика, особено антропоморфната. Од овој тип најинтересен е пронајдениот теракотен жртвеник Големата мајка - заштитничката на плодноста, која денес се чува во Музејот на Македонија, во Скопје. Според начинот на кој таа е изработена, претставува единствен култен предмет кој се разликува од останатите вакви пронајдени на Балканот од времето на неолитот. Нејзината единственост е во тоа што се состои од два дела, од кои горниот е со антропоморфна претстава, а долниот е со архитектонска содржина.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8828 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: