Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонија во Втората светска војна :.
Новата бугарска влада настојува да го испери срамот за сојузништвото со Хитлер и за ѕверствата на Бугарите извршени врз Македонците, Србите и другите народи.
fe
Бугарите до крај останаа најверните сојузници на Хитлер. Дури и Италија која прва ја создаде оската со него, далеку пред да биде и самата цел на сојузнички напади, уште во 1943 год. потпиша капитулација.
fe
Заради брзото надирање на Црвената армија кон Бугарија, Германците се усмеруваат на Македонија и Србија т.е. Вардарско-моравската долина која мораат по секоја цена да ја бранат заради предстојното извлекување на Групата армии ”Е“ од Грција.
fe
Германските команди уште пред 09 септември 1944 год. имаа сигурни податоци за бугарските намери да капитулираат, па Командата на Југоистокот итно предвиде мерки за бугарските единици во Македонија.
fe
Од 27 август 1944 год., како река почна да тече германското повлекување на Групата армии “Е” од Грција кон Македонија и натаму кон север
fe
Кон крајот на август 1944 год. започнува извлекувањето на Групата армии “Е“.
fe
Највисоката германска команда на Балканот, освен другите (главно во Словенија и Хрватска) била и Командата на “Југоисток” со седиште во Белград (во Белиот двор).
fe
И во последното присуство на тлото од Македонија во II св. војна, Бугарите не успеваат да формираат некакви пробугарски движења.
fe

Користејќи се со успесите од претходниот ден, Германците и на 07 април 1941 год. ги продолжуваат со уште посилни трупи операциите во Македонија, разбивајќи ги слабо опремените југословенски единици.

fe

05,00 ч. е ударот од силни состави на германската авијација кои вршат напад на војните аеродроми кај Скопје и Куманово едновремено со другите низ тогашна Југославија (во Ниш, Загреб, Брежица и Љубљана).

fe
First
Prev
Страна 2 од 3
Next
Last

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: