Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
07.IV.1941 год. и операциите во Македонија
Сподели на Facebook

Користејќи се со успесите од претходниот ден, Германците и на 07 април 1941 год. ги продолжуваат со уште посилни трупи операциите во Македонија, разбивајќи ги слабо опремените југословенски единици.

И покрај отпорот на пристигнатата Моравска и делови од Ибарската дивизија, 9-та германска оклопна дивизија, ефикасно потпомогната од воздух, ги завзема Куманови и Скопје, откаде упатува дел од силите кон Качаничка Клисура.

Со завземањето на Скопје, Германците и ја пресекуваат отстапницата на југословенската војска на југ и ја доведуваат во тешка ситуација. Командантот на 3-та група армии се обидува со Моравската дивизија, зајакната со делови од Ибарската дивизија и артилериски единици, да организира некакава одбрана од Косово кон Македонија и тоа на линијата Шар Планина-Качаник-Скопска Црна Гора, но во тоа не успева бидејќи неговите единици почнуваат да се распаѓаат.

За тоа време единиците на 73-та германска пешадиска дивизија ги завземаат Штип и Велес, а заробуваат и дел од Брегалничката дивизија. Делови пак од 2-ра германска оклопна дивизија ги разбиваат првите зајакнувања упатени од Шумадиската дивизија, го завземаат Радовиш и избиваат на Вардар кај Валандово, а главнината на дивизијата продира до 23,00 ч. до Дојран.

Остатоците пак од Шумадиската, Брегалничката дивизија и Струмичкиот одред, меѓу кои распаѓањето зема замав, се собираат на планината Серта во намера да се префрлат на десниот брег од Вардар и таму да организираат нови позиции. Делови пак од Моравската и Ибарската дивизија по неуспехот да се задржат Скопје и Куманово и новата линија на одбрана: Шар Планина - Качаник - Скопска Црна Гора, се повлекуваат кон Прешево каде задржуваат продор на една единица од 9-та германска оклопна дивизија.
На фронот кон Албанија 3-та југословенска армија преоѓа во офанзива со нешто повеќе успех на север каде избива од пл. Проклетие и р. Дрим, но Вардарската дивизија кај Дебар е со помал успех, нејзината колона која требало да настапи во правецот Струга и Ќафа Сан здржана е на појдовните позиции. Останатите единици на 3-та армија сеуште биле во собирање.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5267 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: