Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
Хитлер и бугарските братја за Македонија во 1944 г
Сподели на Facebook
Заради брзото надирање на Црвената армија кон Бугарија, Германците се усмеруваат на Македонија и Србија т.е. Вардарско-моравската долина која мораат по секоја цена да ја бранат заради предстојното извлекување на Групата армии ”Е“ од Грција.
Војници на Црвената армија
На 29 август 1944 год. Командата на Југоистокот, и издава директива на Групата армии ”Е“ нагласувајќи ја посебната важност од “цврсто држање на средишниот дел од Балканскиот полуостров”, кој бил важен за воената индустрија и за обезбедување на функционирањето на најважните сообраќајни врски на подрачјето од “Југоисток”.

Ова значеше дека треба на секој начин да се држи во свои раце Македонија и Србија. Особено критична по Германците беше Македонија во која македонскиот народ беше целиот востанат против германско-бугарската окупација. Никогаш, ниту Бугарите ниту Германците не успееја да поведат ниту минорен дел од македонскиот народ како своја вооружена квислиншка поткрепа како што тоа се успеа во Србија каде повеќе десетици илјади четници беа спремни до крај да се борат за нив.

Заради ова во почетокот на септември 1944 год. Генерал-лајтнантот Хајн Шојерлен е поставен за Командант на оружените сили во Македонија, со седиште токму во Скопје. Покрај ова, Командата на Југоисток, им издава и општа директива на Групата армии “Е“ и 2-та оклопна армија за дејствата во Македонија (а има и наредби што се однесуваат и за Србија).

На 07 септември 1944 год. Командантот на Југоистокот ја пренесува наредбата на Адолф Хитлер дека подрачјето од Командата на Југоистокот мора да се брани “до последен војник и до последен куршум“.

Ванчо Михајлов, Хитлеров слуга и пробугарски водич во Македонија
Откога пристигнува во Скопје, Генералот Шојерлен се ослонува на Бугарите кои и покрај претстојната капитулација се и понатаму верни на Хитлер како и нивните домашни слуги. Така, Генералот Шојерлен најпрвин го повикува од Загреб најпознатиот бугарски слуга и водач на пробугарската ВМРО, Ванчо Михајлов за да образува некакви тела и власт во Македонија. Ванчо Михајлов по задача од Германците овојпат образува “Национален македонски комитет”. Замислената цел беше приближување до македонскиот народ преку вакви наизглед “македонски национални” стремежи и движења, зашто увидоа дека без почитување на истите ќе немаат успех.

 Анализитие на Германците покажаа дека и комунистите го придобија македонскиот народ само и само заради почитување на неговите засебни македонски национални стремежи. Но сега ова беше закаснет чин на Германците а уште повеќе неуспешен зашто на чело од “македонски национален” комитет поставија човек познат по пробугарски национални каузи.

Затоа и проектот замислен како државност на Македонците - не успеа, пропадна заедно со се Ванчо Михајлов и грстот бугарска братија. Македонската држава се создаде, но од онаа страна каде беа за цело време на бугарската окупација илјадниците македонски синови, страната на антихитлеровата коалиција. Таа страна ги прогони на крајот и Бугарите и бугарските слуги и Германците и нивните слуги и сателити, таа страна ја создаде новата држава на македонскиот народ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5560 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 09 јули 2020
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: