Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7640
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
Нападот од 06 април 1941 год. на Македонија
Сподели на Facebook

05,00 ч. е ударот од силни состави на германската авијација кои вршат напад на војните аеродроми кај Скопје и Куманово едновремено со другите низ тогашна Југославија (во Ниш, Загреб, Брежица и Љубљана).

05,20 ч.12-та армија оди во напад, 40-ти корпус и 2-ра оклопна дивизија, 18-ти корпус напаѓаат од Крива Паланка до Беласица со тежиште на комуникациите Ќустендил-Куманово, Горна Џумаја-Царево село (Делчево) и Петрич-Струмица, со ангажирање на оклопните дивизии во првиот ешалон. Отпорот на граничните единици и деловите од Брегалничката, Моравската и Шумадиската дивизија и Струмичкиот одред, Германците бргу го совладуваат : 9-та оклопна дивизија ја завзема Крива Паланка и Страцин, 73-та пешадиска дивизија избива пред кочани а 2-та оклопна дивизија продира во Струмица откаде дел од силите упатува кон Дојран.

06,30 ч. е новиот налет во кој најжестоко сепак е нападнат Белград но и другите поголеми градови меѓу кои од Македонија особено е Скопје на удар.

12,30 ч. но и попладне и предвечерта со вкупно 484 бомбардери следени од 250 ловци повторно се бомбардираат поголемите и позначајни градови и области од Кралството. Од Македонија особено страда железничкиот и друмски сообраќај посебно во областа на Скопје.

На овој брз продор од германските трупи југословенските кралски оружени сили немаа соодветна одбрана.Поедини нивни авијатичари стапуваа во борба, но без посебен успех, или беa бргу рушени или принудувани да се повлечат од воздушните двобои.При крајот на денот кога ја согледа состојбата на боиштата, Врховната југословенска команда, за да ја поправи особено тешката состојба во Македонија, му наредува на Командантот на 3-та група армии да на 07.IV.1941 год. со 3-та армија превземе офанзива на албанскиот фронт. Тој со тупите од 3–та армиска област по секоја цена требало да го повратат изгубениот дел од Македонија, особено кон Крива Паланка.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8071 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 мај 2019
Моментно посетители: 56

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: