Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонски национални движења :.
Почетокот на XIX век за поробените балкански народи е и почеток на националните борби за ослободување од вековното ропство на Турците.
fe

Од одлуките на Берлинскиот конгрес македонскиот народ е разочаран, огорчен и револтиран.

fe

Првата фаза на Македонското (Кресненско) востание започнала со првата борба.

fe

Раководството на внатрешните македонски сили на состанокот во Рилскиот манастир во летото 1878 година донело решение за кревање востание во Македонија.

fe

Македонскиот востанички комитет немал некој посебен план за  акции и ангажирање сили, бидејќи акциите зависело од противничките дејства, а вооружените сили се формирале во текот на борбените дејства.

fe

Подготовките за востание во Македонија започнале веднаш по завршувањето на Руско-турската војна. Македонскиот народ, особено истакнатите македонски дејци, ослободувањето на Македонија не го гледале во нејзиното присоединување кон Бугарија, ...

fe

Големите сили, првенствено Русија, без чувства за македонската национална самобитност, со прелиминарниот Санстефански договор ја вклучија речиси цела Македонија во рамките на Голема Бугарија.

fe
Анастас Митрев424, еден од борците за македонската самостојност и приврзаник на Сандански, заради учеството во Хуриетот, во есента 1908 година бил префрлен од Егзархијата за учител од Кичево во Лерин.
fe
Во бранот на востаничките движења што ги зафатија христијанските народи на Балканот против османското владеење во втората половина на XIX век, посебно место му припаѓа на Македонското (Кресненско) востание.
fe
 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: