Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7707
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости
.: Дневни случувања во Македонија :.
ВЕЧЕР ексклузивно дознава дека студиото "Фх3х" во целост ќе го работи долгометражниот анимиран филм "Hal and Holly Moose". Ова е прва од овој тип висока странска продукција во Македонија.
fe
Транопира, Коритос, Кратер, Кратис Кора, како што низ векови бил нарекуван овој стар македонски град, годишно го посетуваат од 3.500 до 4.200 домашни и странски туристи, а годинава од мај до ноември се очекуват нови тури на гости од Италија, Германија, Данска и Велика Британија
fe
Поглаварот на МПЦ порачува дека празникот Воскресение Христово - Велигден сите не образува и воспитува во доброто.
fe
Европскиот универзитет, по природата на нештата, за да го задржи местото на лидер во приватното високо образование и воопшто лидер во високото образование презема постојани иницијативи и чекори.
fe
Aвстриската публика неодамна имаше можност да го слуша нашиот светски познат гитарист Влатко Стефановски кој настапи заедно со Теодосиј Спасов на кавал и Мирослав Тадиќ.
fe
Јас сум од Титов Велес беше најавен во повеќе од дваесет влијателни весници и магазини во Франција.
fe
На сцените на театарите во Скопје ќе продефилираат околу 200 актери од Академии од 12 држави во Европа.
fe
Проектот за изградба на фабриката е се уште актуелен, а во игра се и неколку други француски инвестиции во туризмот, дистрибуцијата и во обновливите извори на енергија - изјави амбасадорот Валеро
fe
Викендов тој настапи како солист на Лондонската филхармонија на концертите во Ројал Фестивал Хол во Лондон и во Дом во Брајтон. Изведбата на бис, беше резервирана за делото од македонскиот композитор Панде Шахов, "На Струга дуќан да имам"
fe
Според археологот Кире Ристов од Музејот на Град Скопје ќе се истражуваат сите досега откриени слоеви на населбата на Кале, во периодот од 3.500 година пред нашата ера па се до денес
fe
First
Prev
Страна 3 од 13
Next
Last

среда, 03 јуни 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: