Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости
.: Дневни случувања во Македонија :.
Свечената седница почнува точно напладне со интонирање на македонската химна. Потоа, Иванов ќе даде изјава пред Собранието, со која ќе се обврзе дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата.
fe
Македонскиот фолклорен ансамбл "Мајовци" од Дебар, завчера приреди едно од највозбудливите и највпечатливи музички доживувања за виенската публика.
fe
Депото со монети е едно од најголемите во Македонија, а тие веројатно служеле како платежно средство за посадата на тврдината.
fe
Имињата на солунските атентатори денеска не се само паметник на кој се навраќаме под налетот на патриотизмот туку тие се длабоко врежани во македонските корени. Македонија во себе го носи духот на Гемиџиитее, рече новизбраниот градоначалник на Велес, Горан Петров.
fe
Македонските научници во иднина ќе имаат можност да соработуваат со најреномираната научна институција од областа на нуклеарната физика.
fe
Филмот е тажно потсетување за човекот што го нема повеќе меѓу живите, но Тоше ќе остане засекогаш запаметен по својот талент и по својата веселост и бодрина, рече англискиот продуцент на Проески, Енди Рајт.
fe
Фармерите го поддржуваат барањето на поголемите млекари од земјава македонските млечни производи, а особено сирењето да се продаваат на странските пазари под единствен бренд.
fe
Најголемата македонска компанија во фармацевтскиот сектор Алкалоид го шири бизнисот во регионов и во услови на светска криза.
fe
Според Светската банка, Македонија во изминатите 6 месеци се покажа како најотпорна на последиците од светската финансиска криза, за разлика од поголемиот дел од земјите од регионот, како Хрватска, Турција, Бугарија и Србија.
fe
Покрај монетите, ископани се и амфори, садови, кантароси, накит, фрагменти од сликани вазни, керамика, фигури од малоазиски тип.
fe
First
Prev
Страна 2 од 13
Next
Last

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Антите како Словени
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: