Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7708
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Со филмот за Тоше се отвори македонски фестивал
Сподели на Facebook
Филмот е тажно потсетување за човекот што го нема повеќе меѓу живите, но Тоше ќе остане засекогаш запаметен по својот талент и по својата веселост и бодрина, рече англискиот продуцент на Проески, Енди Рајт.

Вториот македонски филмски фестивал во Лондон почна прексиноќа со прикажувањето на филмот "Тоше - The Hardest Thing" на словенечкиот режисер Боштјан Слатеншек, јави дописникот на МИА од Лондон.

Како гостин на вечерта присуствуваше музичкиот продуцент на Тоше во Велика Британија, Енди Рајт, кој по проекцијата на осумдесетминутниот документарен филм, снимен во Лондон, Скопје, на Јамајка и во Дубровник, како и на мегаконцертите на скопскиот градски стадион и во белградската Арена, кусо зборуваше за својата работа со македонскиот пејач.
- Филмот е тажно потсетување за човекот што го нема повеќе меѓу живите, но Тоше ќе остане засекогаш запаметен по својот талент и по својата веселост и бодрина, рече продуцентот Рајт.

Годинешнава смотра на македонскиот филм во британскиот главен град продолжува со филмот "Контакт" на Сергеј Станојковски, "Среќна Нова 49" на Столе Попов, "Солунските атентатори" на Жика Митровиќ, и најновото документарно остварување на Киро Урдин "Вода и оган".

Претпоследната вечер на фестивалот е посветена на македонскиот режисер Антонио Митриќески и на проекцијата на неговиот игран филм "Преку езерото", како и на документарецот "Љубовта на Кочо Топеничаров".

Фестивалот се затвора со филмот "Прашина" на Милчо Манчевски, со проекција во салата на британската Академија за филмска и телевизиска уметност, каде се доделуваат годишните награди БАФТА.

Свеченото отворање на фестивалот се одржа во киносалата "Принц Чарлс", во центарот на Лондон, а за отворен го прогласи Роберт Насков, претседател на Друштвото на филмските работници на Македонија. Организатор на фестивалот е културната група "Круг" од Лондон, и нејзиниот уметнички директор Весна Соколовска.

25.04.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 1464 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 04 јуни 2020
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: