Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7707
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Фолклорот од мијачкиот крај ги одушеви Австријците
Сподели на Facebook
Македонскиот фолклорен ансамбл "Мајовци" од Дебар, завчера приреди едно од највозбудливите и највпечатливи музички доживувања за виенската публика.

Македонскиот фолклорен ансамбл "Мајовци" од Дебар, завчера приреди едно од највозбудливите и највпечатливи музички доживувања за виенската публика. На Градскиот фестивал, кој во Виена се одржа од 24 до 26 април под мотото "Растежот на Европа во Виена", по 26 пат е претставено културното наследство на народите од Европа. Годинава Македонија за првпат учествуваше на фестивалот и тоа со еден од најоргиналните ансамбли во државата - "Мајовци".
-Ансамблот "Мајовци", кои го негуваат автентичниот македонскиот фолклор од мијачкиот крај во Западна Македонија, успешно ја пренесоа 300-годишната музичка традиција. Тие со својата исконска музика и карактеристичниот народен инструмент зурла во придружба на тапаните, го најавија и настапот на фолклорните танчери од КУД "Кочо Рацин". Судејќи според бурната реакција на публиката, приредија фуриозно финале за австриската и странската публика. Нивниот настап претставува огромен уметнички придонес во етнолошкото и културното претставување на Македонија во Австрија, потенцира Елена Мисиркова, нашиот амбасадор за култура во Виена.

На годинешниот Градски фестивал во Виена настапија 650 уметници од 31 земја, а освен фолклорни настапи се одржаа и бројни концерти на џез, поп и класична музика.

(Д.Т.)

29.04.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 1562 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 03 јуни 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: