Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Алкалоид и НИПРО - стратешки партнери
Сподели на Facebook
Најголемата македонска компанија во фармацевтскиот сектор Алкалоид го шири бизнисот во регионов и во услови на светска криза.
 Растворите за хемодијализа на Фармацевтската компанија Алкалоид наскоро ќе користат за лекување на болните во неколку центри за дијализа во регионов. Стратешкиот договор за партнерство меѓу Алкалоид и јапонската групација НИПРО од Оскака којашто е партнер во овие болници, вчера, официјално беше потпишан од страна на Живко Мукаетов, генерален директор и претседател на УО на Алкалоид и Свен Аксел Тренторз, извршниот директор на НИПРО за Европа. Документот треба да овозможи искуството, традицијата и знаењето на врвните фармацевти на Алкалоид да бидат искористени во освојување на нови пазарни позиции.

- Производството на раствори за хемодијализа стартуваше во 1990 година со околу 10 тони дневно, а од овој месец тоа ќе биде засилено на околу 15 тони дневно, вели Мукаетов. Според него првите испораки ќе бидат наменети за Центарот за дијализа во Албанија, а понатаму тие ќе се транспортират и во другите центри со коишто оваа јапонска компанија соработува.

Производствената палета се состои од 15 типови на раствори со коишто изминативе 20 години компанијата ги снабдуваше сите центри за хемодијализа во земјава. Мукаетов информираше дека тие се и застапници на опремата на НИПРО за македонскиот пазар, а со новиот договор со кои НИПРО ќе ги користи растворите се проширува нивната заедничка соработка. За Мукаетов тоа ќе биде нова додадена вредност за Алкалоид, во равојот на компанијата и нејзиниот извоз, особено во услови на светска криза и рецесија.

Мукаетов информираше дека на почетокот на годинава погонот во којшто се произведуваат растворите е реновиран, а контролата за квалитетот е извршена од страна на германска компанија, којашто наскоро треба да им го одобри и сертификатот за квалитет.
НИПРО е светски лидер и еден од трите најголеми компании во светот во производството на опрема и потрошен медицински материјал за хемодијализа и партнер во повеќе од пет центри за дијализа на Балканот меѓу кои и во Бугарија и Романија. Од НИПРО велат дека Алкалоид е силен партнер на кој можат да се потпрат во балканскиот реон. Од компанијата не кријат дека се заинтересирани за проектот на Министерството за здравство за јавно приватно партнерство во Секторот хемодијализа. Претставникот на НИПРО нагласи дека соработката со Алкалоид ќе се шири и понатаму.

(В.Ма.)

25.04.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 1200 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: