Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7708
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Македонското сирење под еден бренд
Сподели на Facebook
Фармерите го поддржуваат барањето на поголемите млекари од земјава македонските млечни производи, а особено сирењето да се продаваат на странските пазари под единствен бренд.
За ова станало збор на вчерашната средба на претседателот на Федерацијата на фармери, Ѓоко Данаилов со министерот за земјоделство Ацо Спасеновски при што паднал договор преку брендирањето на македонското меко бело сирење, мешаното, кашкавалот и биеното сирење, да почнат сите заеднички да произведуваат квалитетни и стандардизирани производи.

-На тој начин секоја млекарница ќе има континуитет и квантитет во извозот на македонско сирење. Грција на овој начин го проби своето фета сирење, а и Бугарија - со нејзиното бело меко сирење. Ова на долгорочен план ќе го реши проблемот со вишокот на млеко со кој во моментов се соочуваат во Еропската унија и во сите земји од регионот - вели Спасеновски.

Според него, извоз на млечни производи освен на постоечките пазари во моментов имаме и во Австралија, САД и во Канада. Тој вели дека постојано се следи ситуацијата со вишокот млеко и државата им помага на млекопроизводители преку редовна исплата на субвенции.
Данаилов очекува дека годинава ќе биде многу тешка за земјоделците бидејќи има најави во сите сектори да се јават одредени проблеми пред се околу откупот на земјоделски производи цените и извозот.

Спасеновски ги демантираше информациите што ги пласираа некои медиуми дека неколку десетици илјади расни крави се уништени поради проблемот со Сведмилк. Тој не знаеше да каже колку крави се заклани или продадени во странство и најави од понеделник повеќе податоци за тоа.

 (С.Бл.)
25.04.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 1474 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 04 јуни 2020
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: