Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7550
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонски преродбеници :.
Роден е во с. Курешница. Гевгелијско. Започнал сам да се учи но се школувал и во Србија каде завршил учителско школо. Подоцна е и на Св. Гора, каде добил поголемо образование, затоа за него народот вели дека тој бил “учен даскал”.
fe
Развојот на производството и трговијата, од крајот на XVIII век и реформите кои носат релативна стабилност, ја истакнуваат потребата од равој на просветното и црковното дело во Македонија.
fe
Внатрешните потреси во Османската империја при крајот на XVIII век и првата половина на XIX век, предизвикани од слабиот општествен развој и напорите на старите сили да го конзервираат постојниот систем - бараат реформи за избегнување на натамошниот распад на државата.
fe

За да не ја трујат околината соседните пропаганди, најдобар начин е пак компаративната анализа со други региони и пропаганди за национални раздробувања.

fe

(1839—1877)
Роден е во Велес.

fe

Првиот клижевен работник во новата македонска литаратура- Јоаким Крчовски е роден во с. Крчово, во Демир Хисарско, Пиринска Македонија, во средината на 18 век.

fe

Роден е во Дојраи околу средината на XVIII век.

fe

(1842—1886)
Роден е во Галичиик 1842 год.

fe

(1829-1920)
Роден е во Крушево

fe

(1818—1875)
Роден с во, с. Галичник.

fe
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

недела, 18 март 2018
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: