Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7328
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Константин Држиловиќ (?—1890)
Сподели на Facebook
Роден е во с. Држилово — Воденско. Еден од видните дејци, како во грчкото така и во македонското ослободиггелно движење.
Во 1821 год. бил активен борец во грчката завера и во текот од 30 год. работи за остварувањето на грчката независност.Во 1852 год. оди во Солун каде и ако со грчки букви, ја отвара Хаџи Теодосиевата печатница. Во истата год. го отпечатува евангелието, преведено од Павел Божигробски на воденски говор. Се оддава целиот на родољубива дејност.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5516 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 21 февруари 2017
Моментно посетители: 297

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: