Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Хаџи Павел Божигробски(?—1871)
Сподели на Facebook
Роден во с. Кониково, Ениџе-Вардарско.
Бил архимандрит и оротосингер на јерусалимскиот патријарх Кирил. Живеел во Coлун. Развил голема дејност во полза на своите сонародници. На него се должи отворањето на многу училишта во 60-те години во Солуноко, Ениџе-Вардарско, Гевгелиско и Валешко. Во 1852 го превел евангелието, го печател во Солун и го распространил во Солунско.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5699 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 133

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: