Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7535
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Иван Генадиев (1829—1890)
Сподели на Facebook
Роден е во Охрид. Татко му бил митрополит Генади.
Иван завршил филолошки науки во Атина. Првично бил под силно грчко влијание и се мислел за Грк. Но подоцна на мајчин говор го става пред се и како и други грчки воспитаници, се изјаснил против грцизмот и се борел за духовното ослободување на македонскиот народ. Пишувал песни и други творби на грчки и македонски. Издавал и посебни книги.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5827 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 23 јануари 2018
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: