Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Григор Прличев (1830—1893)
Сподели на Facebook
Роден е во Охрид. Учел во Атина, каде бил овенчан со ловоров венец за неговата поема "Амартолос" — Сердарот, во која е изразен животот на македонскиот народ од Река — Дебарско во време на турското ропство.
 
Григор Прличев
Бил многу гонет, затваран и интерниран од турските власти по клевета на грчкиот владика Милети од Охрид поради тоа што ги учел децата на мајчин јазик. Бил пламен борец против еленизмот и борец за преродбата на македонскиот народ. Умрел на 25 јануари 1893 год. По смртта на браќа Миладинови, Прличев го преведува "Сердарот" од грчки на македонски јазик.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 11355 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,16 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 57

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: