Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Христофор Жефаровиќ
Сподели на Facebook
Роден во Дојран во почетокот на XVIII век.
Христофор Жефаровиќ
Како свештеник распространувал славјански книги низ Македонија и ја напишал прочуената "Стематотрафија", во која се дадени образите на славјанските цареви и светии. Под сите образи се нацртани грбовите на соодветните држави, вклучителјно и грбот на Македонија. Под секој грб има и по една стихотворба, која што опишува историска судба на соодветниот народ (издадена во Виена во 1741 год.). Умрел во Москва.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6282 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 37

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: