Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски преродбеници
Георги Бодлев (1813—1882)
Сподели на Facebook
Роден е во Охрид. Соработувал со рускиот професор Григоревиќ кој што го посетил Охрид во 1845 год. Бодлев бил "граѓанин шивач" по професија.
Co неговото завземање биле најдени и со чувани пергаментите со "Житието на Св. Климент". Како високо самообразован човек Бодлев имал голема библиотека со грчки и латински книги, грчки и славјански пергаменти сочиненија од голем научен интерес. На Бодлев се должи еден препис од прочуениот "Кодекс на Охридската митрополија".

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6047 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: