Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонски преродбеници :.
Роден е во с. Држилово — Воденско. Еден од видните дејци, како во грчкото така и во македонското ослободиггелно движење.
fe
Роден е во Охрид. Татко му бил митрополит Генади.
fe
Роден е во Охрид. Соработувал со рускиот професор Григоревиќ кој што го посетил Охрид во 1845 год. Бодлев бил "граѓанин шивач" по професија.
fe
Роден во с. Кониково, Ениџе-Вардарско.
fe
Роден е во Охрид. Познат е како книжевник и печатар.
fe
Роден е во с. Калково, Струмичко.
fe
Роден е во с. Ново-Село, Струмичко.
fe
Роден во Дојран во почетокот на XVIII век.
fe
Роред е во Охрид. Како помлад бил ученик на Д. Миладинов.
fe
Роден е во Охрид. Учел во Атина, каде бил овенчан со ловоров венец за неговата поема "Амартолос" — Сердарот, во која е изразен животот на македонскиот народ од Река — Дебарско во време на турското ропство.
fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: