Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Јане Сандански :.

Мисли на Јане Сандански.

fe
Ни Бугарија ни Србија не мислат за слободата на мојот народ. И на Софија и на Белград во досегашната работа главна цел им беа нивните себични интереси, проширувањето на нивните држави.
fe
Јане е човек од акција, затоа и обуката на кадрите за борба низ брзите акции на кои не можеле и големи Турски воени единици да им парираат.
fe
И токму заради самостојноста во делувањето Јане најенергично истапува против примањето пушки и др. оружје од бугарската или било која др. влада, со што би се зачувала независноста во делувањето.
fe
Како и да е Јане и нив како и македонскиот народ  ги пленеше како личност, одушевени од неговиот вроден интелект, ретката самообразованост, осетот за политичкиот реализам.
fe
Сандански ја увиде силината на самоништежот, што Бугарите ја применуваа кон македонскиот народ, насочувајќи заблудени Македонци против други Македонци.
fe
Пиринска Македонија, меѓу Бугарија и внатрешноста на Македонија е крстопатот по кој одеа Врховистичките чети, но и каде се пресретнувани од четите на Сандански.
fe
Се ова ќе го изгради Јане во целосната политичка димензија особено подоцна кога се бори и пробива меѓу разните државно-политички собитија.
fe
Јане Сандански е роден 1872 г. во с. Влахи - Пиринска Македонија.
fe
Сандански е најнапаѓаниот македонски револуционер од страна на бугарската пропаганда и од тарторот на ова фалсификаторство, Љубомир Милетиќ.
fe

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: